MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczcili pamięć ofiar pacyfikacji wioski

(ALG)
Kwiaty pod pomnikiem ofiar pacyfikacji złożyli m. in. harcerze
Kwiaty pod pomnikiem ofiar pacyfikacji złożyli m. in. harcerze Aleksander Gąciarz
Janowice. Mieszkańcy wsi, kombatanci, uczniowie uroczyście obchodzili w niedzielę 70. rocznicę pacyfikacji, dokonanej w sierpniu 1944 roku przez Niemców i Ukraińców.

- Co roku na ziemi miechowskiej obchodzimy uroczyście cztery rocznice związane z okresem wojen i walk o niepodległość. Tylko jedna z nich, rocznica racławickiej bitwy, upamiętnia zwycięstwo. Trzy pozostałe, to rocznice smutne - powiedział podczas spotkania w Szkole Podstawowej w Janowicach starosta miechowski Marian Gamrat.

Pacyfikacja Janowic jest najbardziej tragiczną datą w historii miejscowości. Śmierć poniosło wówczas 12 jej mieszkańców (oraz kilka osób z innych wsi i anonimowych), których upamiętnia stojący w sąsiedztwie szkoły obelisk. Zginęli zupełnie niewinnie.

Źródła podają z reguły, że w odwecie za dokonany dzień wcześniej atak partyzantów na podróżujących motocyklem dwóch niemieckich żołnierzy. Z kolei Kazimierz Wachacki przekonuje, że przyczyną pacyfikacji był wiec zorganizowany w Janowicach.

W niedzielnych uroczystościach wzięła udział wojskowa Kompania Reprezentacyjna, program artystyczny zaprezentowali miejscowi harcerze, grała Orkiestra Dęta Sygnał z Zielenic. Odznaczenia pamiątkowe "Za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej" otrzymali: Henryk Wesołowski, Tadeusz Włodarczyk, Lucjan Pilawski, Stanisław Milewski, Henryk Natkaniec, Marian Wolski oraz pośmiertnie Stanisław Krawiec i Stanisław Pieczyrak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski