MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdów. Pierwsza firma w strefie. Przybędzie ponad sto nowych miejsc pracy [ZDJĘCIA]

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Obiekty Instbudu powstały z pomocą unijną. W nowoczesnym zakładzie będzie prowadzona innowacyjna produkcja
Obiekty Instbudu powstały z pomocą unijną. W nowoczesnym zakładzie będzie prowadzona innowacyjna produkcja zdjęcia: Jolanta Białek
Na gminnym obszarze przemysłowym otwarto nowoczesny zakład rodzimej Firmy Handlowo - Usługowej Instbud. To pierwszy inwestor w gdowskiej strefie, ale zapowiadają się już kolejni

6000 mkw. - taka jest powierzchnia obiektów Instbudu. Nowoczesny kompleks złożony z hal produkcyjnej i magazynowej, laboratorium, bazy serwisowej i zaplecza administracyjnego otwarto przy ul. Przemysłowej w Gdowie.

Zakład ulokowany na działce mającej 5 ha, jest na rozruchu. Na razie pracuje jedna linia technologiczna. Druga ma ruszyć w ciągu 2-3 miesięcy.

Firma Instbud, której główna siedziba znajduje się w Nieznanowicach, zatrudnia tam 270 osób. Kolejnych 25 osób pracuje już w nowej „fabryce”. Wkrótce będzie potrzebnych tam o wiele więcej ludzi.

- Docelowo planujemy zatrudnić prawie sto osób na produkcję, po 30 mężczyzn na każdą zmianę (zakład będzie pracował na trzy zmiany - red.) plus dziesięć osób do laboratorium (kobiety - red.), a także pracowników administracji - mówi Anna Trzósło z Instbudu.

Działający w branżach budowlanej i komunikacyjnej Instbud jest na rynku od 1981 roku. To firma rodzinna. Obiekty w Gdowie pozwolą jej rozwinąć działalność w dziedzinie inżynierii bezwykopowej, m.in. rozpocząć nowatorską produkcją tzw. „rękawów” do bezwykopowej renowacji kanałów kanalizacyjnych. Zakład w strefie powstał z pomocą dotacji unijnej (z puli na wdrażanie innowacyjnych usług).

- Pomysł na własny produkt pojawił się w 2016 r. Od 2017 roku prowadziliśmy nad nim prace badawczo-rozwojowe we współpracy z krakowską Akademią Górniczo-Hutniczą. „Rękawy” wytwarza w Europie tylko siedem firm, a my jesteśmy jedną z dwóch, które czynią to za pomocą najnowszej technologii natryskowej, dającej 50 lat gwarancji na produkt - mówił podczas otwarcia zakładu Piotr Boguta, współwłaściciel Instbudu.

Gdowski obszar dla inwestorów znajduje się przy ulicy Przemysłowej od 2008 roku. To 42-hektary, z których część (niecałe 6 ha) ma status Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Mimo to latami nie działo się tam właściwie nic. Jedynie firma „Chomik” otworzyła kilka lat temu w sąsiedztwie strefy swoje obiekty (obecnie trwa ich rozbudowa).

Kolejnym inwestorem na gdowskim terenie gospodarczym ma być polska firma SAZ z branży meblarskiej, która zamierza wybudować tam swój nowy zakład produkcyjny (na działce mającej 6 ha, w rejonie ronda na ul. Bocheńskiej).

WIDEO: Praca sezonowa dla młodzieży. Co im daje i na co zwrócić uwagę?

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski